Rapé ceremonie

Rapé neboli „hapé“ je prášková směs tabáku (Nicotiana rustiaca) a popela z posvátných či léčivých bylinek a stromů, vyráběný a používaný indiány z Peru a Brazílie k šamanským rituálům a ceremoniím.

Původně bylo doménou pouze jihoamerických domorodých kmenů uprostřed nepropustného amazonského pralesa. Ale jak to už bývá, prášková směs se zvláštními účinky překročila hranice džungle a dostala se do rukou lidem po celém světě. Tedy těm, které tato medicína zaujala.

Užívání rapé nebylo určeno primárně k potěšení, ale k vyřešení vlastních vnitřních problémů, zodpovězení vnitřních otázek, apod.. Dnes bychom se na amazonskou ceremonii mohli dívat jako na duševní terapii.

Celý obřad vedl šaman/průvodce, který každému účastníkovi položil základní otázku: “Za jakým účelem se obřadu účastní a jakou otázku si přeje zodpovědět?” Po vyřčené odpovědi šaman určil vhodnou směs, každému samozřejmě jinou, protože se různily potřeby jedinců i jejich odpovědi. 

Základní účinky rapé

  • pročišťuje tělo i mysl od nastřádané negativní energie;
  • uvolňuje a pročišťuje zablokované čakry;
  • uvolňuje, dává průchod k vyjádření a pochopení našich emocí;
  • uzemňuje a dostává nás „do těla“;
  • rozjasňuje mysl a otevírá nám naše nitro;
  • otevírá vědomí a mohou se zjevovat vize.

Aplikace rapé

Rapé se aplikuje do nosu pomocí foukačky zvané tepi.

Samotná aplikace je pro každého velmi specifická, průvodce určuje způsobem fouknutí, a hlavně záměrem, jak bude rapé působit. Proto je velmi důležité znát a sdělit svůj ZÁMĚR průvodci, a naladit se na něj a plně se otevřít působení medicíny.

Výběr druhu rapé pak může být na průvodci, nebo si jej může vybrat intuitivně přijímající, ale nejdůležitější je opravdu záměr podstoupení rape ceremonie.


Já rapé používám hlavně jako prostředek k otevření skrytých emocí s následným uvolněním pomocí metody Core Cry, nebo naopak jako prostředek jak se dostat zpět do těla po náročném projevení emocí v průběhu terapie či masáže, jak bylo řečeno – závisí hlavně na záměru použití této medicíny.