Rapé ceremonie

Rapé neboli „hapé“ je prášková směs tabáku (Nicotiana rustiaca) a popela z posvátných či léčivých bylinek a stromů, vyráběný a používaný indiány z Peru a Brazílie k šamanským rituálům a ceremoniím.

Původně bylo doménou pouze jihoamerických domorodých kmenů uprostřed nepropustného amazonského pralesa. Ale jak to už bývá, prášková směs se zvláštními účinky překročila hranice džungle a dostala se do rukou lidem po celém světě. Tedy těm, které tato medicína zaujala.

Užívání rapé nebylo určeno primárně k potěšení, ale k vyřešení vlastních vnitřních problémů, zodpovězení vnitřních otázek, apod.. Dnes bychom se na amazonskou ceremonii mohli dívat jako na nástroj duševní terapii. harmonizaci tělesné i energetické a hlavně prostředek k plnění našich záměrů.

Celý obřad vedl šaman/průvodce, který každému účastníkovi položil základní otázku: “JAKÝ JE TVŮJ ZÁMĚR?” 

Po vyřčené odpovědi šaman určil vhodnou směs, každému samozřejmě jinou, protože se různily potřeby jedinců i jejich záměry. Také průvodce dle záměru volí množství medicíny a intenzitu fouknutí. 

Rape, stejně jako ostatní přírodní medicíny, považuji za bytost, entitu, která má svou vlastní inteligenci, se kterou můžeme rozmlouvat, žádat ji o pomoc při plnění našich záměrů.


Základní účinky rapé

  • pročišťuje tělo i mysl od nastřádané negativní energie;
  • uvolňuje a pročišťuje zablokované čakry;
  • uvolňuje, dává průchod k vyjádření a pochopení našich emocí;
  • uzemňuje a dostává nás „do těla“;
  • rozjasňuje mysl a otevírá nám naše nitro;
  • otevírá vědomí a mohou se zjevovat vize
  • pomáhá plnit naše záměry.

Aplikace rapé

Rapé se aplikuje do nosu pomocí foukačky zvané tepi.

Samotná aplikace je pro každého velmi specifická, průvodce určuje způsobem fouknutí, a hlavně záměrem, jak bude rapé působit. Proto je velmi důležité znát a sdělit svůj ZÁMĚR průvodci, a naladit se na něj a plně se otevřít působení medicíny.

Výběr druhu rapé pak může být na průvodci, nebo si jej může vybrat intuitivně přijímající, ale nejdůležitější je opravdu záměr podstoupení rape ceremonie.


Já rapé používám hlavně jako prostředek k otevření skrytých emocí s následným uvolněním pomocí metody Core Cry, nebo naopak jako prostředek jak se dostat zpět do těla po náročném projevení emocí v průběhu terapie či masáže, jak bylo řečeno – závisí hlavně na záměru použití této medicíny.


Pokud máte zájem o rapé rituál, ať už jako jednotlivec, nebo skupinově, ozvěte se. Jsem schopný zajistit kompletní setkání – příprava, vedená meditace na ujasnění vašich záměrů, aplikace rape medicíny a následná péče.